2018 – 2019

Mangalore University, Master of Social Work Degree Examination – May 2018:

 

Mrs.Usha K, student of Milagres College, Kallianpur secured 03rd rank (78%).

 

She is currently working as HR Executive at Fortune Inn Valley View, Manipal.

 

2017 – 2018

National level seminar on ‘Sustainable Social Development’ held at St Aloysius College (Autonomous), Mangalore on 03 March 2018.

 

Presented Paper:

Ms. Glesha Pinto and Ms. Shirley D’souza 

 

 

‘Kaaleju Rangotsava 2018’, divisional level drama competition, organized by Kannada Matthu Samskrithi Nirdeshanalaya, Bengaluru, and Kannada Mtatthu Samskrithi Ilakhe, Udupi at Rangayana, Mysore on 16 February 2018.

Drama: Ondu Bogase Neeru

Director: Sri Balakrishna Kodavoor

 

I Prize – Drama

Sushanth Anchan – III B.Com. A, Dheeraj D. – III B.Com. B, Prajwal K. U.            – III B.Com. B, Deekshith – III BBM, Abhishek – III BCA, Nagesh Shetty – II B.Com A, Siddarth N. Poojary – II B.Com A, Pavan – II B.Com B, Rencita D’Souza – I B.Com. B, Riya Lewis – I B.Com B, Harshitha H. Shetty – I B.Com B, Prajwal Shetty – I B.Com B, Shayona Shetty – I B.Com A, Trisha Shetty – I BCA, Sharanya Shetty – I BCA

 

‘Kaaleju Rangotsava 2018’, a district level drama competition, organized by Kannada Matthu Samskrithi Nirdeshanalaya, Bengaluru, Rangayana, Mysore and Kannada Mtatthu Samskrithi Ilakhe, Udupi at S.V.S. College, Katapady on 11 February 2018.

Drama: Ondu Bogase Neeru

Director: Sri Balakrishna Kodavoor

 

I Prize – Drama

Sushanth Anchan – III B.Com. A, Dheeraj D. – III B.Com. B, Prajwal K. U.            – III B.Com. B, Deekshith – III BBM, Abhishek – III BCA, Nagesh Shetty – II B.Com A, Siddarth N. Poojary – II B.Com A, Pavan – II B.Com B, Rencita D’Souza – I B.Com. B, Riya Lewis – I B.Com B, Harshitha H. Shetty – I B.Com B, Prajwal Shetty – I B.Com B, Shayona Shetty – I B.Com A, Trisha  Shetty – I BCA, Sharanya Shetty – I BCA

 

Volleyball Rurals, held at Government First Grade College, Barkur on 29 January 2018.

 

Winners:

Milagres College, Kallianpur (Girls)

 

‘PINGARA – 2018’ – Inter College Tulu Folk Dance Competition, held at Sharada College, Kodialbial, Mangaluru, on 22 January 2018

 

II Place – Folk Dance

Prajna Shetty, Pooja, Prajna, Nikhil, Prajwal B., Nishan, Akshay, Deekshith, Anusha, Divyashri, Harshitha, Akhilesh, Ashwath, Dheeraj D., Sushanth S. Anchan

 

State Level Inter – College Karate Championship – 2018, held at Vivekananda English Medium School, Puttur, D.K. on 13 January 2018 and 14 January 2018

 

Ms. Joyce D’Souza

I Place – Individual Kata (Female Colour Belts above 65 kgs)

II Place – Individual Kumite (Female Colour Belts 17 – 18 years)

 

 

 

GOLDEN BOOK OF RECORDS for ‘Largest congregation of people wearing the same badge’, held at Malpe Beach, Udupi on 13 January 2018

 

Students part of the Golden Book of Records

I B.A. – Lalith, Bikas B., Sharan, Albin, Rajesh, Jerome, (Bikas)

I B.Sc. – Nikitha, Maina, Apoorva, Divya, Madhura, Shreelakshmi, Amitha, Surakshitha, Kavya, Rakshitha, Ashwini

I B.Com. – Raina, Shreya, Roshni, Shayana, Veeksha, Shainy, Rachana, Robin, Reyon, Rolwin, Riya, Jaslin, Deekshitha, Melisha, Vanitha, Ansilla, Rencita, Shravya, Shawn, Avita

I B.C.A. – Bindu, Shainy, 

II B.A. – Shubha, Sanitha, Mangala

II B.Sc. – Ramya, Keerthi, Ambika, Megha, Kavya, Vaishnavi, Priyanka

II B.Com. – Shreeja, Urmila, Sahana, Nagalakshmi, Dhanyashree, Nishmitha V., Sanjana, Shilpa, Lerissa, Deepa, Niveditha, Pooja, Shobha, Hamsraj, Subramanya, Nagesh, Ashwin Kumar, Soumya, Soumyashree, Shreedevi, Brandon, Kavya, Shreya, Megha, Pavithra, Ramya, Roshni, Dhanashree, Melisha, Melissa

II B.C.A. – Jyothsna, Sindhu, Swathi

II B.B.A. – Yashasvi, Harshitha, Shreya, Sangeetha, Shivdeep, Pratheek, Ajay, Ganesh, Prajwal, Vignesh, Kaushik, Shravya, Harshitha, (Shravya)

III B.Com. – Prajna, Deeksha, Harshitha, Shrinidhi, Namitha, Akhila, Ujwitha, Prajwal Kunder, Abhishek Shetty, Dheeraj

Shravya, Rakshitha, Megha, Sana, Shristi, Shilpa, Pranitha, Varsha, Nayana Sushma, Soujanya, Rashmitha, Prajna, Pavithra, Anusha, Charan, Nikhil, Suchithra, Shalini, Chiathra, Ankitha, Suchitha, Kiran, Abhishek, Rakesh, Vincent, Sachin, Karthik, Nithesh, Varun, Reecha, Jasmine, Anusha, Chaithra, Prajwal

 

Mangalore University Inter Collegiate Athletics, held at Dr. P. Dayananda Pai and P. Satish Pai GFGC, Mangaluru from 10 January 2018 to 12 January 2018

 

III Place – Shot Put for Men (Performance: 11.92) Mr. Rahul R. Suvarna

 

Individual Champions of Annual Sports Day 2017 – 2018

Prakyath

Monisha

Pratheeksha

 

‘Tulumiladana – 2017’, organized by Tulukoota Udupi (R), NSS Unit, Tulu Sangha and Women’s Government Pre University College, Udupi on 17 December 2017

 

III Place – Kushal Kushale

Deekshith – III BBM, Prajwal K. U. – III B.Com B, Dheeraj D. Suvarna – III B.Com B, Sushanth S. Anchan – III B.Com. A, Karthik R. Hegde – I B.Com B

 

10th State Level Karate Championship, held Institute of Agriculture Technologist, Bengaluru, Karnataka on 16 December 2017

 

Ms. Joyce D’Souza

II Place – Individual Kumite (Junior Female – Category: Weight (+59 Kgs) Age (16 – 17 years))

 

‘Kannada Science Essay Writing and Science Debate Competition’, organized by Karnataka Science and Technology Academy under District level Science Fair, held at Poornaprajna College, Udupi on 08 December 2017

 

Mr. Gurucharan

Second Place – Kannada Science Essay Writing

 

Ms. Hephzibah P. Oliver

Third Place – Science Debate Competition

 

35th Budokon Karate – Do India National Karate Championship – 2017, held at Koramangala Indoor Stadium, Bengaluru, Karnataka from 24 November 2017 to 26 Nov. 2017

 

Ms. Joyce D’Souza

II Place – Individual Kumite (Female Blue and Purple Belts Above 60 Kgs)

II Place – Individual Kata (Female Blue and Purple Belts 16 – 18 Years)

 

28th State Level Inter Dojo Karate Championship – 2017, held at Sri Sai Dhama, Padubidri, Udupi District on 11 November 2017 and 12 November 2017

 

Ms. Joyce D’Souza

I Place – Individual Kumite (Female Blue and Purple Belts Above 60 Kgs)

II Place – Individual Kata (Female Blue and Purple Belts Above 16 Years)

 

Indian Karate Championship 2017 held at Nehru Sports Ground, Mangaluru, Karnataka on 04 November 2017 and 05 November 2017

 

Ms. Joyce D’Souza

Gold Medal – Kumite (Above 65 Kgs (Female) Colour Belt)

Gold Medal – Kata (Above 65 Kgs (Female) Colour Belt)

 

Inter Collegiate Table Tennis Tournament

 

First Place

Mr Pratheek H. Shetty and Mr. Chethan Kumar

 

Zonal Football Competition, held at Sri Bhuvanendra College, Karkala on 22 September 2017.

 

IV Place in Udupi Zone

Football (Boys)

 

UGC Sponsored Inter – Collegiate Essay Writing Competition held at St. Mary’s Syrian College, Brahmavar

 

Ms. Shrinidhi Nayak (III B.Com.)

I Place

 

Held at Department of Post Graduate Studies and Research in Mathematics, St. Aloysius College, Mangalore on 04 September 2017

 

I Place – ‘Math – Mania Gaming with Mathematics’

Mr. Abhishek and Mr. Rakesh (III B.Sc.)

 

I Place – ‘Number – Hunt’ playing with numbers

Ms. Sushmitha (III B.Sc.)

 

I Place – ‘Math – Montage’ collage competition

Ms. Jovita Caroline Andrade (III B.Sc.)

 

Mangalore University Inter Collegiate Table Tennis Tournament 2017 – 2018 ( Men and Women) was held in Indoor Sports Complex,  MGM College on 22 August 2017 and 23 August 2017.

 

Winners

Milagres College (Men) 

 

Held at Speakers Club, PPC College Udupi.

 

II Place – Essay writing competition

Ms. Sarah (I B.C.A.)

 

 

Held at Nehru Yuva Kendra, Udupi.

 

I Place – Short Film Making Contest

Yajnesh & team (II B.Com.)

 

II Place – Essay Writing Competition

Pratheeksha (II B.Com.)

 

Spot Story Writing Competition held at P.P.C., Udupi

 

II Place

Pragrati, III B.Sc.

 

Poetic competition conducted by Christ University, Bangalore

 

Prize Won

Mr. Subrahmanya Bhat, III B.Sc.

 

Essay Writing competition conducted by S.M.S. College, Brahmavar.

 

Prize Won

Ms. Nirmala, III B.Sc.

 

2016 – 2017

Karthik Poojary

Power Lifting

Gold Medal – International Level

 

Selected For South Zone Inter University Level Competitions

Bernard D’Souza

Table Tennis

Blencil Lewis

Table Tennis

Darren Lewis

Table Tennis

Preethesh M. Tholar

Basketball

Monisha

Volleyball

 

SCUO. Philomena Gomes

‘C’ Certificate Exam – A Grade

CUO. Jovita Andrade

‘C’ Certificate Exam – A Grade

CUO. Vikas Prabhu

‘B’ Certificate Exam – A Grade

06 cadets (04 SD and 02 SW) passed ‘C’ certificate examination and 16 cadets (10 SD & 06 SW) passed ‘B’ certificate examination held in the month of February 2016 under the authority of the Ministry of Defence, Government of India.

 

N.S.S. Best Leaders for 2016 – 2017 for Milagres College, Kallianpur

  • Shushyanth Shetty – II B.Com. ‘A’
  • Prajna Shetty – II B.Com. ‘A’
  • Dheeraj – II B.Com. ‘B’
  • Lavita – II B.Com. ‘B’
  • Nirmala – II B.Sc.

 

N.S.S. Best Volunteers for 2016 – 2017 for Milagres College, Kallianpur

  • Sushmitha Adiga – II B.Sc.
  • Akhila – II B.Com. ‘A’

 

Ms. Sushmitha Adiga – II B. Sc won the First place in the category Stress interview at the University level Competitions ‘AURORA 2017’ on 19 January 2017 conducted by St. Philomena College, Puttur.

 

SCUO. Vikas Prabhu was selected as ‘Cadet Camp Senior for the CAT Camp at Alva’s College, Moodbidri from 28 September 2016 to 07 October 2016.

 

Ms. Sushmitha Adiga – II B.Sc., won the first place in the Inter – Collegiate Physics Seminar Competition conducted by the Association of Physics Teachers of Mangalore University held at Milagres College on 14 September 2016.

 

Ms. Sushmitha Adiga – II B.Sc. won the title ‘Star of Mathematics’ by winning Mathematics competition, held at St. Aloysius College on the occasion of U.G. level Inter – Collegiate ‘Mathematics Fest – 2016’ on 10 August 2016.

 

Ms. Sushmitha Adiga – II B.Sc. and Mr. Shervin Vaz – III B.Sc. have won the first prize in the District level Science Model competitions in the category ‘Satellites and Communications’ on 06 August 2016 and 07 August 2016 at Government P.U. College, Hebri which was held as a part of 100th year celebration of K. L. E. Society, Belagavi in association with the Department of Science and Technology.

 

In Mangalore University Inter – Collegiate Tournaments

  • Table Tennis (Winners)
  • Volleyball (Winners in Rurals)
  • Best Physique (Second Place)
  • Power Lifting (Second Place)
  • Basketball (Second Place in Aloysius Cup)

 

Cpl. Suraj Shettigar, Cpl. Nikhith, Cpl. Prajwal, Cdt. Lukman and Cdt. Nithin has attended Republic Day Parade competition at Alva’s College, Moodubidri and secured 1st Place in Contingent Drill competition.

 

Four Rovers Jolson, III BBM, Subramanya Bhat, II B.Sc, Nikhil, II B.Com and Megharaj, II B.A, and two Rangers completed District Level Nipun Examination held at Dr. V. S. Acharya District Training Center of Bharat Scout and Guides at Alevoor, Manipal.

 

2015 – 2016

Ms. Sheril Vigiliya

 

Rank 07 – Mangalore University Examinations for Masters in Social Work

 

Mr. Mahadev Myageri

 

Rank 05 – Mangalore University Examinations for Masters in Social Work

 

Mr. Blynal Basil Quadros, III B.Com.

 

Gold Medal in Financial Accounting for scoring 300 out of 300 marks in Mangalore University.

 

The award was given during the convocation of Mangalore University on 03 March 2017 at Mangalore University.

 

‘National Level Second Best Short Film Award’ from ‘RAGNA’ Academy on 07 October 2016 to Ms. Rosalia Cardoza, Ms. Kritika, and Mr. Karthik.

 

Award received from Mr. Oscar Fernandes, Member of Rajya Sabha and Mr. Ashok Kodavoor, the main organizer, at the award ceremony.

 

The short film entitled ‘Ask Information Get Justice’ was prepared by the students of Milagres College, Kallianpur under the guidance of Dr. Jayaram Shettigar and Dr. Vincent Alva. The film was in relation to Right to Information Act, 2005.

 

Music Competition held at University College, Mangalore

 

I Place

Mr Rupesh of III B.Com ‘A’

 

‘Natyavani’ held at Poorna Prajna College, Udupi

 

II Place – Vocal Instrument

Mr. Rupesh of III B.Com ‘A’

 

II Place – Classical Singing Competition

Ms. Pavana of II B.Com ‘B’,

 

University level Inter – Collegiate Music Competition held at Alvas College

 

II Place

Mr. Rupesh of III B.Com ‘A’

 

Held at S.M.S. College, Brahmavar

 

III Place – Percussion

Mr. Rupesh of III B.Com ‘A’

 

III Place – ‘Dhanyavada Phalaka’ at ‘Tillana – 2017’

Mr Vinay of II B.Com ‘A’

 

III Place – Writing Competition

Ms. Nirmala of II B.Sc

 

Held at Milagres College, Kallianpur

 

I Place – University level Inter – Collegiate Fine Arts Competition – Collage

Ms. Rosalia Cardoza of III B.A.

 

III Place – Mnsgr. D. J. D’Souza Elocution Competition

Ms. Nirmala of II B.Sc.

 

2015 – 2016

SCUO Jovita Andrade, I B.Sc.

 

Was part of Contingent team which marched on Rajpath, Delhi on the occasion of Republic Day on 26 January 2016

 

Selected for Republic Day Camp (31 December 2015 – 29 January 2016)

CUO. Jovita Andrade, I B.Sc.

CUO. Vikas Prabhu, II B.Com. ‘B’

 

Elocution Competition on ‘Gram Swaraj’, held at Mahaveera College, Moodbidri on 29 September 2015

 

II Place

Rosalia Cardoza, I B.A.,

 

All India Thal Sainik Camp, New Delhi held from 15 September 2015 to 29 September 2015

 

SCUO Philomena Gomes, III B.A.

 

Selected for National Level – Shooting

CUO Jovita Andrade

CUO Philomena Gomes

 

Selected For South Zone Inter University Level Competitions 2015 – 2016

Bernard D’Souza – II B.Com.

Table Tennis

Darren LewisII B.Com.

Table Tennis

Blencil Lewis – II B.Sc.

Table Tennis

Sushmitha Rao III B.Com

Chess

 

Sringeri, Karnataka

 

CUO Jovita Andrade

Achieved ‘Best Cadet’ Award

III Place – Shooting in German Rifle Competition

 

‘Just A Minute’ competition in the Hindi ‘Prerana’, organized by Hindi Department St. Aloysius College, Mangaluru

 

II Place

Wernher D’Silva, III B.Com